I. MODUL

Csapatépítés

 

Modulvezetők:

dr. Kőrösi Beáta — csoportdinamika pszichopedagógus, jogász, mediátor, szupervíziós szakember

dr. Osztie Zoltán — bevezető gondolatok és lelki megalapozás erkölcsteológus, plébános, Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia

Pál Ákos — stratégiai gondolkodás vezérigazgató, Nemzeti Filmintézet

 

A modul célja:

A 10 hónapos képzés Csapatépítés elnevezésű első moduljában a szisztematikus gondolkodás folyamatába szeretnénk a hallgatóinkat bevezetni. Ez a megközelítés könnyebbé és jobban menedzselhetővé teszi a teljes, az Akadémián eltöltött idejüket, s egész életükben hasznossá válik. A lelki megalapozás a felfelé és befelé figyelő elmélyült gondolkodást, a stratégiai tervezést, a társadalomban fontos átfogó szintű gondolkodást, a Szent Tamási igényesség pedig a gondolatok precíz felépítését és kifejezését hivatott megismertetni a hallgatóinkkal. Célunk, hogy a gondolkodásunk sajátosságainak elméleti megismerését gyakorlati tapasztalatokkal egészítsük ki. Ehhez a lelki megalapozás a magunk megtapasztalásával, a stratégiai tervezés a Szent Tamás Akadémia tervezési példájával, a Szent Tamási vitakultúra pedig néhány kiválasztott téma Szent Tamás-i módszerrel történő megvitatásával járul hozzá. A modul lényegéhez tartozik a stratégiai tervezés alapjainak megismerése, a kormányzati stratégiai tér bemutatása, a fejlesztésekhez szükséges megközelítések áttekintése. Szent Tamás történelemben való elhelyezéséhez pedig az egyháztörténelem, a szerzetesség és benne a Domonkos rend szerepének felvázolása, a hitünk egyes alapkérdéseinek megtárgyalása Szent Tamás megközelítése szerint történik.

 

Azok a szakmai kompetenciák és kompetencia elemek, amelyek kialakításához a modul jellemzően hozzájárul: 

 

Előadóink arra törekednek, hogy a hallgatóink ismereteinek elmélyítésével elősegítsék azon kompetenciák kialakulását, amelyek szükségesek a saját személyiségük fejlődéséhez (lelki megalapozás), a hitük melletti kiállásukhoz (Szent Tamási gondolkodás, érvelés), a társadalmi folyamatokban való eligazodásukhoz (stratégiai gondolkodás), valamint a közéletben való aktív részvételükhöz. Az előadók törekvése, hogy átadják a hallgatóknak a rendszerszerű, szisztematikus gondolkodás elsajátításához szükséges ismereteket és technikákat. Ennek keretében segítenek kifejleszteni az intellektuális (információhasználat, problémamegoldás, kritikai gondolkodás, kreativitás, stratégiai szemlélet) és a módszertani kompetenciákat (hatékony munkamódszerek alkalmazása, információs és kommunikációs technológiák, logikai érvelés, a lehetőségek feltárása, az eredményekre és folyamatokra történő fókuszálás), valamint az etikus hozzáállás szemléletét, illetve a másokkal való együttműködés képességét és a vitakultúra etikai szabályait.